Monitory z funkcją redukcji niebieskiego światła

Monitory służą do wyświetlania obrazów na ekranie. Funkcja monitora opiera się na wykorzystaniu techniki CRT (Cathode Ray Tube) bądź LCD (Liquid Crystal Display).

W monitorach CRT elektrony transmitowane przez katodę skupiają się na powierzchni ekranu, tworząc obraz. W monitorach LCD z kolei, światło przechodzi przez płynne kryształy, które normują przepuszczanie światła, tworząc obraz.

Dzisiaj przeważają monitory LCD, ponieważ są one w wyższym stopniu sprawne energetycznie i mają wyższą jakość obrazu w zestawieniu do monitorów CRT.

Monitory różnią się również rozdzielczością, która określa liczbę punktów na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu.

Prócz tego monitory mogą różnić się również miarą ekranu a także odwzorowaniem kolorów. Powinno się zwrócić uwagę na te parametry przed zakupem monitora, ażeby zagwarantować sobie jak najlepsze wrażenia na przestrzeni korzystania z niego.

Monitory dodatkowo mogą posiadać różne funkcje, takie jak na przykład regulacja jasności i kontrastu, tryby obrazu, a także funkcje redukcji hałasów czy także redukcji blue light.

Coraz częściej napotyka się także monitory z tablicami typu IPS (In-Plane Switching), które zapewniają lepsze odwzorowanie kolorów ale również większy kąt widzenia.

W przypadku monitorów przeznaczonych do zastosowań zawodowych, istotne jest również odwzorowanie odcieni, które powinno być jak najwierniejsze do faktycznych barw. Monitory przeznaczone dla grafików albo fotografów, powinny mieć certyfikaty kalibracji odcieni.

Na rynku osiągalne są także monitory z funkcją synchronizacji z kartami graficznymi, takie jak na przykład G-Sync lub FreeSync, które pozwalają na proste odświeżanie obrazu i złagodzenie kłopotów z tearingiem.

Generalnie rzecz biorąc, funkcjonowanie monitora polega na zagospodarowaniu nadzwyczajnej technologii do generowania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Różne modele monitorów mogą różnić się między sobą wielkością ekranu, rozdzielczością, formowaniem kolorów ale również pobocznymi funkcjami.

Następnym kluczowym krokiem działania monitorów jest ich częstotliwość odświeżania. Częstotliwość odświeżania definiuje liczbę klatek wyświetlanych na ekranie w ciągu sekundy. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejszy obraz. Tradycyjnie monitory mają częstotliwość odświeżania 60Hz, aczkolwiek coraz częściej napotyka się modele z częstotliwością odświeżania nawet do 144Hz, co jest szczególnie ważne dla graczy.

Innym kluczowym elementem jest kompatybilność z różnymi gatunkami sygnałów wchodzących. Monitory mogą obsługiwać sygnały analogowe (VGA) bądź numeryczne (HDMI, DisplayPort). Przed zakupem monitora, istotne jest przetestowanie, bądź posiada on wejścia zgodne z posiadanym sprzętem.

Podsumowując, powinno się dodać że monitory mogą być także zasilane przy użyciu USB-C, co umożliwia na komunikowanie sygnału wideo i danych oraz ładowanie urządzenia jednym kablem.

W skrócie, monitor to narzędzie, które stosuje specjalną technologię do wytwarzania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Monitory mogą się różnić między sobą rozdzielczością, modelowaniem kolorów, częstotliwością odświeżania, kompatybilnością z sygnałami przychodzącymi oraz wspomagającymi funkcjami.

Świetny blog wielotematyczny
www.korner.net.pl
Codzienne fakty
www.pegaz.net.pl
Inspiracje internetowe
www.rss.info.pl